تحقیق در مورد کویر

مطالب دیگر:
🔥دانلود مقاله روشهای آزمایش دستگاه تنفسی و معاینات بالینی🔥روشهای آزمایش دستگاه تنفسی و معاینات بالینی دام و طیور🔥زنبور تریکوگراما مبارزه بیولوژیک🔥دانلود مقاله زنبور عسل🔥مقاله در مورد شترمرغ🔥زنبور عسل و كرم ابریشم🔥ساختار شناسی رویسلول های بنیادی تخمدان در گاو🔥سازه های موثر بر بروز رفتارهای فحلی در گاو🔥سبوس گندم جهت تغذیه دام - طیور و آبزیان (ویژگیهای و روشهای آزمون)🔥سوخت و ساز انرژی در طیور🔥دانلود مقاله شیر گاو🔥دانلود مقاله صنعتی شدن گاو داری🔥دانلود مقاله ضوابط بهداشتی صنعت پرورش طیور گوشتی🔥طبقه بندی کردن تیپ در گاو های شیری هلشتاین🔥دانلود طرح توجیهی گاو داری شیری 400 راسی🔥دانلود مقاله طرح گاو هلشتاین 100 رأسی🔥دانلود مقاله طرح گاوداری شیری 50 رأسی🔥دانلود مقاله در مورد عقاب🔥علوفه كلزا در تغدیه دام🔥فرآیند های فیزیولوژی تولید مثل در دام ها🔥فک خزری تنها پستاندار دریای خزر🔥قرقاول مشخصات بیولوژیكی، اهمیت و دانلود مقاله سودمندیها نكات مدیریتی در پرورش و كنترل بیماری متداول🔥کاربرد اصول یادگیری تجربی در آموزش پرورش کرم ابریشم به زبان روستایی🔥دانلود مقاله کاربرد در مقایسه دو مدل تأثیرات مطالعه منابع کلسیم گوسفند🔥دانلود مقاله کاربردهای بیوتکنولوژی در ژنتیک و اصلاح دام

این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق در مورد کویر می باشد.
کلمات کلیدی فایل: تحقیق در مورد کویر ,کویر,دانلود تحقیق در مورد کویر ,کویر

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 9 صفحه

قسمتی از متن .doc :

عظمت و آرامش کویر انسان را به اعماق سکوتی می برد، که در هیاهوی زندگی شهری هرگز قابل دستیابی نیست. در کویر زمین و آسمان بی کران است، افق تا بی نهایت گسترده است و شب انتهایی ندارد. ستارگان انبوه وپر نور هستند، و راه شیری به روشنی دیده می شود. زمین خشک است و نعمت آب و آبادانی را یاد آوری می کند. ریشه های عمیق و طولانی گیاهان از اسقامت می گویند و سبزی گیاهان شوره زار از عشق به زندگی.

کویر داستانها دارد، برای شنیدن آوایش باید به زمزمه بادهایش گوش سپرد که از سخاوت زمین می گوید، و دید که چگونه داغترین و خشکترین گوشه های زمین نیز خاستگاه زندگیست.

ایران به دلیل گستردگی و وجود کوهستانهای بسیار و زمینهای بیابانی و همجواری با دو دریای بزرگ در شمال و جنوب و نیز به دلیل قرار داشتن در مجاورت نسبی اروپا و دریای مدیترانه و صحرای بزرگ آفریقا و اقیانوس هند و همچنین ارتفاعات سردسیر آسیا، دارای آنچنان تنوعی در اقلیم است که در کمتر کشوری دیده می شود.

آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی بخش وسیعی از سرزمینهای داخلی وکناره های جنوبی ایران را پوشش داده است. این نواحی بیابانی و صحراها حدود یک چهارم مساحت ایران را تشکیل می دهند. وسعت بیابانهای ایران بالغ بر 34 میلیون هکتار می باشد که 12 میلیون هکتار آن را شنزار ها و ماسه زارها تشکیل می دهند. 5 میلیون هکتار از این ماسه زارها فعال و روان هستند. در حالی که وسعت ماسه زارها و نواحی کویری کشور ما بیش از وسعت کشورهایی مانند قطر، بحرین، و کویت می باشد، و از سوی دیگر نواحی صحرایی ایران، دارای پوشش گیاهی غنی بوده، و نیز زیستگاه انواع جانوران نادر و کمیاب است، متاسفانه بسیاری از هموطنان ما از وجود چنین طبیعت بکر و منحصر بفردی بی اطلاع هستند و صحرا را در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تجربه می کنند. لازم است بدانیم، برای دیدن صحرا نمی بایست الزاما به کشورهای عربی مسافرت کرد، کویر نزدیک است.

یکی از زیباترین مناطق کویری ایران، حاشیه غربی دشت کویر می باشد که مشرف به دریاچه نمک آران و بیدگل است. این ناحیه دارای طبیعت متنوع کویری و بیابانی است. در این ناحیه دیدار از شوره زار، دریاچه نمک و شن زار و تپه های ماسه روان، سهل است و در صورت تمایل می توان طی سفرهای یک یا دوروزه از ناحیه بازدید کرد. دریاچه نمک

در حد فاصل استانهای اصفهان، سمنان و قم فرشی سفید و بلورین بر زمین گسترانیده شده. وسعت و عظمت دریاچه نمک و طرح های هندسی بلوکهای نمک؛ بیننده را به حیرت فرو می برد. این دریاچه حاصل چندیدن هزار سال ورود آب شور رود ها و سیلابهایی است، که نمک خاک شور منطقه را در خود حل کرده و پس از تبخیر در این دریاچه برجا گذاشته اند.

مشاهده طبیعت کم نظیر و زیبای دریاچه نمک و همچنین نواحی کویری اطراف آن تجربه ای به یاد ماندنی و متفاوت است، که همواره در تمام فصول سال دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا می خواند. در میان دریاچه کوهی بچشم می خورد. این کوه که به کوه سرگردان معروف است، کوهی آتشفشانی است که ارتفاع آن از سطح دریا 808 متر می باشد. این کوه دارای خاکی سرح رنگ و سطح مملو از سنگها و گدازه های آتشفشانی است.

لازم به ذکر است که مسافران می بایست حتما توسط راهنما وارد دریاچه شوند. زیرا بافت نمکی دریاچه دربخشهایی شکننده است و وجود حفره های آب در اعماق آن ممکن است منجر به فرررفتن بازدید کننده گان گردد.

کاروانسرای مرنجاب

در حاشیه جنوبی دریاچه، کاروانسرای مرنجاب قرار دارد. این بنای آجری در مسیر یکی از شاخه های معروف جاده ابریشم قرار گرفته است. این کاروانسرا توسط سازمان میراث فرهنگی در دست باز سازی است. سردر زیبای آن مشرف به قناتی پر آب و زیبا است. اصلاحاتی که بر بنا انجام گرفته است، کاملا مشهود است. در سال گذشته گنبد و سردر ورودی تعمیر شده است. متاسفانه درب ورودی همچون سال گذشته، دربی فلزی و مدرن است که با بنا هماهنگی ندارد.

پرسنلی از اداره منابع طبیعی و میراث فرهنگی همواره به مراقبت از بنا و مسافران و گردشگرانی که شبی یا ساعاتی را مهمان کاروانسرای مرنجاب هستند، تا زندگی کویری را تجربه کنند، به انجام وظائف خود می پردازند. گروه ما که برای چندمین بار از آن گوشه از زمین دیدن می کرد بار دیگر از میهمان نوازی پرسنل کاروانسرای مرنجاب بهره مند گردید.

در ایران معمولا مسافت بین دو کاروانسرا حدود 6 فرسنگ (36 کیلومتر) بوده تا مسافران پس طی طریق یک روزه ، شب را در کاروانسرای بعدی پناه گیرند. کاروانسرای مرنجاب در عصر طلائی ایجاد کاروانسراهای ایران، یعنی دوره صفوی بنا شده است. این کاروانسرا بشکل قلعه ای مربع شکل ساخته شده است و 6 برج در دیوارهای آن تعبیه شده است. ابعاد حیاط 30×20 متر است و چندین اتاق و شاه نشین به دور آن قرار دارند. در نزدیکی کاروانسرا رشته قناتی وجود دارد که استخری به ابعاد 10× 4 متر را پر می کند.وجود چنین قنات پر آبی به همراه استخر و درختان اطراف آن در میان کویر نعمتی بزرگ محسوب می شود. محوطه اطراف استخر توسط آجرهای مربع شکلی به زیبایی فرش شده است. برای سپری کردن شب، بهترین محل کنار استخر فوق است، زیرا از


برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود
تحقیق در مورد کویر ,کویر,دانلود تحقیق در مورد کویر ,کویر